X

مقالات و آموزش

02

سالم سازی سرد شیر

روش های سالم سازی سرد شیر

مدیر سایت 0 6 رتبه مطلب: بدون رتبه

شیر به دلیل دارا بودن مواد مغذی ضروری و شرایط محیطی مطلوب، محیط مناسبی برای رشد تعداد زیادی از میکرواورگانیسم ها بوده و جز غذاهای فساد پذیر سریع به حساب می آید

روش های سالم سازی سرد شیر

مدیر سایت 0 8 رتبه مطلب: بدون رتبه

شیر به دلیل دارا بودن مواد مغذی ضروری و شرایط محیطی مطلوب، محیط مناسبی برای رشد تعداد زیادی از میکرواورگانیسم ها بوده و جز غذاهای فساد پذیر سریع به حساب می آید. مهم ترین میکرواورگانیسم های عامل فساد و پاتوژن که ممکن است در شیر وجود داشته باشد عبارتند از اشریشاکلیف استافیلوکوکوس اورئوس، لیستریا مونوسیتوژنز و باسیلوس سرئوس. روش معمول و سنتی جلوگیری از فساد و افزایش زمان ماندگاری شیر خام، پاستوریزاسیون میباشد که در طی این فرایند اکثر باکتری های بیماری زا و عامل فساد از بین میروند. با این حال، این فرایند سبب نابودی کامل باکتری های ترمودیوریک و اسپورزا نمیشود. از سوی دیگر برخی از باکتری ها آنزیم های خارج سلولی مانند پروتئاز، لیپاز و فسفولیپاز تولید میکنند که در برابر حرارت مقاوم بوده و در طی نگهداری شیر پاستوریزه در شرایط یخچالی فعال میشوند. همچنین تعدادی از باکتری ها که به صورت نسبی تخریب شده اند ترمیم یافته و تکثیر می یابند. به طور کلی برای غلبه بر این مشکلات بایستی از فرایند حرارتی شدیدتری استفاده نمود که این فرایندحرارتی نیز سبب ایجاد تغییرات نامطلوب در خصوصیات حسی و ترکیبات مغذی شیر میشود.

پلاسما سرد

تکنولوژی پلاسما سرد و کاربرد آن در صنایع غذایی

مدیر سایت 0 83 رتبه مطلب: بدون رتبه

پلاسما غیر گرمایی ماده ای است که به صورت الکتریکی دارای انرژی شده و در دمای نزدیک به دمای اتاق از گونه های بسیار واکنش دار شامل مولکول های گاز ، ذرات شارژ شده به شکل یون های مثبت ، یون های منفی ، رادیکال های مثبت ، الکترون و کوانتا های اشعه دهی الکترومگنتیک ( فوتون ها ) ، تشکیل میشود. پلاسما غیر گرمایی یک تکنولوژی سرد که در صنایع غذایی با کاربرد های بالقوه برای آلودگی زدایی است. در تحقیقات سالهای تخیر ، نقش پلاسما در غیر فعال کردن میکروب های بیماری زا آشکار شده است. این تحقیقات نشان داده اند که پلاسما می تواند در آلودگی زدایی سطحی مواد خام ، دانه های آجیلی و مواد بسته بندی کاربرد داشته باشد.

چیپس سیب زمینی

تاثیرات کیفیت روغن و چگونگی فرآیند سرخ گردن بر کیفیت چیپس سیب زمینی

مدیر سایت 0 86 رتبه مطلب: بدون رتبه

سیب زمینی گیاهی است از خانواده ی  Solanceae و به نام علمی solanum tyberosum . این محصول کشاورزی در کنار محصولات کشاورزی دیگری نظیر گندم ، برنج ، شکر و ذرت جز محصولات کشاورزی استرانژیکی است و در صورت تولید مبتنی بر استاندارد های بین المللی ارزش صادراتی بالایی دارد.

تقلب در صنایع غذایی

تقلب در روغن ها و شیوه های کشف آن

مدیر سایت 0 93 رتبه مطلب: بدون رتبه

گاها برخی تولید کنندگان محصولات خوراکی به طمع سود بیشتر اقدام به برخی تقلب ها کرده و علاوه بر متاشر کردن کیفیت محصولات، سلامتی مصرف کننده را نیز با خطر جدی مواجه میسازند. البته تقلب در صنایع غذایی ریشه تاریخی دارد به طوری که در سال 1877، 800 روش برای کشف تقلب در کره توسط کمیته اتحادیه دارویی لایپزیک پیشنهاد شد.

مخلوط کردن روغن های گیاهی با روغن های دیگر میتواند برخی خصوصیات فیزیکی و ترکیب درصد اجزای مختلف روغن را تغییر دهد. بنابراین اصالت سنجی روغن ها با تغیین ترکیب درصد اجزای موجود در انها امکان پذیر است.

بیشتر روش هایی که برای تشخیص اصالت محصول و صورت گرفتن تقلب مورد استفاده است بر مبنای روش کروماتوگرافی است. و بر اساس دنبال کردن میزان غلظت برخی از ترکیبات در این محصولات میباشد. که از روش هایی نظیر کمومتریکس و یافتن یک نشانگر برای تقلب صورت گرفته، نام برد.

RSS
123456
دی ان ان