X

پرکن

01

دستگاه پرکن مربا

دستگاه پرکن مربا جهت پر کردن انواع مایعات با غلظت های مختلف برای انواع مرباجات به کار میرود. در این گونه دستگاه ها تعداد نازل متغیر می باشد، همچنین مقدار ریزش یا تزریق مواد با مکانیزم های مختلف قابل کنترل است. جنس بدنه دستگاه و قسمتهای در تماس با مواد بر حسب نیاز و سفارش قابل ساخت می باشد .

دستگاه های پرکن انواع مختلفی دارند، از پرکن مایعات گرفته تا انواع پودر و گرانول ها همگی جزو خانواده پرکن ها به شمار می روند. این ماشین ها می توانند به صورت اتوماتیک و یا نیمه اتوماتیک تولید شوند. عملکرد پرکردن بر اساس وزنی یا تایمری قابل هدایت می باشد. دستگاه های پرکن در مدل های متنوعی تولید می شوند و هر کدام در بخشی از صنایع کاربرد دارند. دستگاه پرکن عسل نیز به دو صورت نیمه خودکار و خودکار تولید می شوند. تفاوت این دو مانند سایر دستگاه ها در شیوه کار اپراتور با دستگاه مورد نظر خلاصه می شود.

دستگاه های پر کن در مدل های متنوعی تولید می شوند. از دستگاه پرکن پودری گرفته تا پرکن مایعات ( دستگاه پرکن مایعات غلیظ ، پرکن مایعات رقیق ) و … همگی در بخشی از صنایع کاربرد دارند.

 

نحوه کارکرد دستگاه پرکن

سیستم پر کردن در مواد چسبنده ای همچون عسل و مربا یا چسب از پیچیدگی خاصی برخوردار است . این پیچیدگی به دلیل همان چسبندگی ماده است به طوری که دستگاه اگر فاقد سیستم گرم کن باشد و ماده در حین پر شدن گرم نباشد موجب توقف کار و ایجاد پرت در سیستم تولید می گردد. دستگاه پرکن عسل به صورت نیمه اتوماتیک و سیلندر پیستونی بوده که مجهز به مخزن دوجداره شده و مناسب بسته بندی انواع مواد مشابه است.

در داخل جداره مخزن دستگاه پرکن عسل از مکانیسم حرارتی استفاده شده تا ماده را در محدوده نیاز گرم کرده و حالت روندگی به ماده بدهد. این میزان دما نیز قابل تنظیم است. پرکن عسل در ظرفیت های مختلف قابل اجرا و تنظیم جهت پرکردن است.

رکن ها انواع مختلفی دارند، از پرکن مایعات گرفته تا انواع پودر و گرانول ها همگی جزو خانواده پرکن ها به شمار می روند. این ماشین ها می توانند اتوماتیک و یا نیمه اتوماتیک تولید شوند و عملکرد پرکردن بر اساس وزنی یا تایمری قابل هدایت باشد .

همچنین مایعاتی که دارای ویسکوزیته زیادی هستند جزو دسته ی مایعات غلیظ محسوب می شوند. در یک تعریف ساده، ویسکوزیته یاگرانروی مقاومت ماده دربرابر جاری شدن هست. به دلیل این ویژگی برای پرکردن این جور مایعات می بایست از دستگاه پرکن مایعات غلیظ استفاده نمود.

موادی همچون گریس ، روغن های شیمیایی با غلظت زیاد ، شیره ، عسل و مربا نمونه هایی از مایعات با گرانوری زیاد هستند که برای بسته بندی آن ها نیاز به پرکن مایعات غلیظ است. پر نمودن این گونه مایعات از حساسیت خاصی برخوردار است. زیرا مقدار تنظیمات اشتباه یا حتی طراحی اشتباه در مکانیسم پر کردن موجب خطاهای غیر قابل قبول می گردد. بر خلاف پر کن مایعات رقیق که با کمک سیستم ثقل و وزن خود مایع پر کردن انجام می گرفت، در دستگاه پرکن مایعات غلیظ در وهله اول بهترین مکانیسم سیلندر پیستون می باشد. البته برای این کار مکانیزم های دیگری هم وجود دارد.

 

دستگاه اسپری پرکن

دستگاه اسپری پرکن به دو صورت نیمه خودکار و خودکار تولید می شوند. تفاوت این دو نیز مانند سایر دستگاه ها در وظیفه اپراتور با دستگاه مورد نظر است.

دی ان ان