X

آیس بانک

29

 
 
 

آیس بانک

آیس بانک سیستمی است که با هدف استفاده مناسب از هزینه پایین برق در ساعات نیمه شب طراحی شده است. آیس بانک می‌تواند با تبدیل آب موجود در یک مخزن به یخ در ساعاتی از شبانه روز، سرمای این یخ ها را برای استفاده در سایر ساعات، در اختیار قرار دهد. یخ دارای گرمای نهان ذوب بالایی می‌باشد به طوری که برای ذوب یک کیلوگرم یخ نیاز به جذب 333 کیلوژول انرژی می‌باشد، بنابراین یخ می‌تواند سرمای قابل توجهی را ذخیره کند

 

تجهیزات آیس بانک

یس بانک می‌تواند هم به صورت مستقل و هم در کنار چیلر مورد استفاده قرار گیرد. در صورتی که مستقل طراحی شود بایستی دارای کمپرسور، کندانسور، کویل اواپراتوری، مخزن و سایر تجهیزات سیستم تبرید باشد. اگر آیس بانک به عنوان سیستمی همراه با چیلر طراحی شود، تنها نیاز به کویل اواپراتوری و مخزن بوده و آیس بانک از مدار تبرید خود چیلر استفاده می‌کند.

کویل اواپراتور آیس بانک دارای حسگرهایی است که وقتی یخ به ضخامت مورد نظر می‌رسد، جریان مبرد سیستم برودتی را قطع می‌کند. برای افزایش میزان انتقال حرارت بین آب و یخ در مخزن آیس بانک، یک دستگاه همزن (آجیتاتور) نیز وجود دارد.

 

نحوه کار آیس بانک

نحوه کار آیس بانک بدین صورت است که ساعاتی که انرژی الکتریکی ارزان تر می‌باشد، سیستم تبرید به کار افتاده و مبرد گازی با عبور از کویل اواپراتوری داخل مخزن، موجب ایجاد یخ در حول این کویل ها می‌گردد. در طول روز و ساعاتی که بار سرمایشی افزایش می‌یابد، آب چیلر از مخزن آیس بانک عبور کرده و با یخ تماس پیدا می‌کند و در نتیجه دمای آب تا نزدیک صفر درجه کاهش می‌یابد. این آب از مخزن خارج شده و برای استفاده مورد نظر پمپ می‌شود.

در سیستم مصرفی بار سرمایشی تعریف شده گاها نیاز به جمع شدید بار سرمایی در بازه زمانی کوتاه در راستای مصرف وجود دارد اگر چنانچه این پیک بار در حالت معمولی محاسبه گردد نیازمند به حجم سیستم های سرماساز بزرگ می باشد به عنوان مثال در کارخانجات شیر در مقطع زمانی خاص بحث تحویل گیری شیر یا بحث پاستور کردن شیر در مقاطع زمانی خاص نیاز است در این زمان ما با استفاده از آیس بانک با کارکرد کمپرسور در زمان خارج از مصرف بار سرمایی عمل ذخیره سازی سرما را انجام می دهیم

کاربرد آیس بانک

کاربرد آیس بانک درکنار سیستم چیلر بوده و با هدف استفاده بهینه از ساعات کاهش بار برودتی طراحی می‌شود. آیس بانک برای کاربردهای تهویه مطبوع و صنعتی قابل استفاده بوده و می‌توان برای کاهش اتلاف انرژی، آن را پایین تر از سطح زمین نصب کرد.

 

 

مزایای آیس بانک

استفاده از آیس بانک مزایای قابل توجهی را برای مصرف کننده و همچنین محیط زیست به دنبال دارد که به تعدادی از آن‌ها اشاره می‌شود.

آیس بانک در شب که هزینه انرژی پایین است کار کرده و در طول روز، انرژی سرمایشی ذخیره شده به سیستم تبرید، تحویل می‌دهد.

به دلیل عملکرد آیس بانک با توان ثابت در بازه زمانی مشخص، تجهیزات تبرید (کمپرسور، اواپراتور، کندانسور و ...) کوچکتری نسبت به سیستم تبرید معمولی مورد نیاز است. توان این تجهیزات کمتر از پیک انرژی مصرفی برای سرمایش در طول روز است.

به دلیل ذخیره یخ در شب، انرژی الکتریکی کمتری در طول روز مصرف می‌شود که باعث کاهش هزینه مصرف انرژی می‌شود.

بسته به ظرفیت مخزن ذخیره یخ، امکان ذخیره انرژی به میزان 20 تا 100 درصد انرژی سرمایشی مورد نیاز وجود دارد.

دمای آب به دست آمده از آیس بانک تا 0.5 درجه سانتیگراد سرد می‌شود. امکان رساندن این دما به 10- درجه سانتیگراد نیز وجود دارد.

آب به دست آمده از آیس بانک که ناشی از ذوب یخ است، یا انتهای ذوب، ثابت باقی می‌ماند.

به دلیل سرد تر بودن آب خروجی از آیس بانک نسبت به آب خروجی از اواپراتور معمولی خود چیلر، به کویل های سرمایشی و فن‌های کوچکتری برای تهویه مطبوع نیز است.

به دلیل کاهش وابستگی به عملکرد کمپرسور در طول روز و تامین بخشی از بارسرمایشی سیستم تبرید به وسیله یخ ذخیره شده، قابلیت اطمینان سیستم افزایش می‌یابد.

به دلیل کاهش نیاز به توان سرمایشی سیستم برودتی در طول روز، مبرد فریونی کمتری برای استفاده در مدار لازم است که آسیب به محیط زیست را کمتر می‌کند.

مشخصات فنی آیس بانک های تولیدی در شرکت صنعت استیل سبلان : 

 • ظرفیت 200 تا 50000 لیتر 
 • دمای آب سرد خروجی 0 درجه سانتی گراد 
 • استفاده از ورق استیل ، گالوانیزه و رنگی به عنوان جداره بیرونی‌( نما ) 
 • وان نگهداری آب سرد از گالوانیزه، استیل و یا پلی اتیلن 
 • مجهز به کفکش جهت یکنواخت کردن دمای آب در کل آیس بانک
 • عایق پلی یورتان با ضخامت 10 سانتی متر جهت ایزولاسیون و دانسیته 40KG/M3
 • تولید و اجرا در ابعاد مختلف با توجه به نیاز های مشتری 
 • سیستم کنترل تابلو برق 
 • قابلیت حمل و نقل به صورت یکپارچه 
 • ثابت ماندن دمای آب در مدت زمان استفاده 
 • قابلیت ذخیره سازی یخ در مواقع استفاده نکردن از دستگاه 
 • شاسی و اسکلت ساخته شده از ناودانی و پروفیل‌ آهن با پوشش ضد زنگ 
 • استفاده از نواع کمپرسور های هرمتیک، اسکرو و اسکرال با برند های معتبر BITZER, DWM, MANEUROPE
دی ان ان