X

 

اصول کلی تولید کنسرو های غیر گوشتی به قرار زیر است :

 

 

 1. انتخاب مواد اولیه :

هر کارخانه Specification  مخصوص خود را برای تولید محصولات کنسرو دارد. استاندارد های اولیه برای تولید کنسروجات که شامل وضعیت ظاهری، شکل، ابعاد اندازه، رنگ ، حالت فیزیکی، بافت، یکنواختی محصول، شمارش نوع میکروارگانیسم های موجود در آن میشود ونحوه و ظروف بسته بندی میشود.

برای تهیه یک Specification  سالها تجربه و زمان لازم است به همین جهت کار آسانی نیست و البته باید کاملا ابتکاری و متفاوت از دیگران باشد و تقلید از Specification  دیگر کارخانجات راه به جایی نخواهد برد چرا که محصولات کشاورزی در هر منظقه از نظر فیزیکی و شیمیایی با دیگر مناطق متفاوت اند در نتیجه جزئیات فرآیند های تولید آنان متفاوت خواهد بود.

در انتخاب مواد اولیه یکی از نکات مهم توجه به گونه ماده اولیه است چرا که گونه های متفاوت با یکدیگر تفاوت دارند و پاسخ های متفاوتی به فرایند های تولید میدهند در نتیجه بر کیفیت محصول نهایی شما تاثیر مستقیمی خواهد داشت.

 1. مواد اولیه نیمه آماده :
 • نمک  : نمک مجوب کاهش طعم ترشی اسید ها و افزایش شیرینی قند ها میگردند در نتیجه در فرمولاسیون برای بهبود طعم محصول نهایی میتوان از آن استفاده کرد. نمک کاربرد بسیاری در فرمولاسیون آب نمک دارد که در تولید انواع کنسرو استفاده میشود و عموما در قسمت مایع کنسرو استفاده میشود.
 • نشاسته از نشاسته برای حفظ قوام و ثبات ماده غذایی استفاده میشود چرا که نسبت به حرارت ثبات بیشتری دارد. در کنسروسازی از نشاسته برای حفظ طعم و مزه محصول استفاده میشود.
 • شکر : گاهی حضور شکر منجر به بهبود رنگ و تردی محصول میشود.

 

 1. سورتینگ : در کنسروسازی یکنواخت بودن قطعات دانه ها و شکل محصولات داخل ظرف کنسرو از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا در هنگام بسته بندی ذرات درشت تر/کوچک تر دارای وزن بیشتر-کمتر ی خواهند بود در نتیجه وزن قطوی کنسرو با استاندارد هامغایرت خواهد داشت. همچنین در مراحل فرآیند دمایی دانه ها و سبزیجات ریز تر زود تر به دمای دمای فرایدن خواهند رسید و چون بعد از این نقطه باز حرار ت دهی ادامه پیدا میکند ارزش غذایی خود را از دست میدهند در حالی که در همان ما ممکن است قطعات درشت هنوز به اندازه کافی حرارت ندیده باشند و قسمت های داخلی آنان همچنان زند باشند که در مراحل بعدی میتواند منجر به ایجاد فساد شود.
 2. تمیز کردن و شستشو : به طور کلی ناخالصی های مواد اولیه کنسروسازی عبارتند از : دانه های سایر گیاهان و باقی مانده های آنان، فضولات حیوانی و آفات، خاک و شن و ماسه، قطعات فلزی و ... . در این مرحله از طرق مختلف عملیات تمیز کردن و شستشو انجام میشود.
 3. اماده کردن مواد اولیه :
 • جداکردن پوست
 • دم گیری و جداکردن هسته
 • قطعه قطعه کردن
 • استفاده از خلا برای جداکردن اکسیژن، هواو گازهای دیگر

 

 1. بلانچینگ : درا ین مرحله با استفاده از روش های مختلف تلاش میشود تا از وقوع واکنش های ناخواسته از طریق حذف آنزیم ها جلوگیری شود. در صورتی که مواد شیمیایی و بیولوژیکی در این فرآیند از بین نروند میتوانند در مراحل بعدی از جمله عرضه به بازار موجب فساد شوند.
 2. پرکن : برای پر کردن قوطی ها ابتدا دانه ها و ذرات یکدست و یکنواخت به مخازن دستگاه پرکن انتقال داده میشود که انتهای این مخازن قوطی مورد نظر برای بسته بندی است. این دستگاه ها عموما بر مبنای ظرفیت حجمی عمل میکنند ولی امکان استفاده از سیستم های وزنی نیز وجود دارد.
 3. دربندی : پس از پرکردن قوطی ها باید اکسژن درون آنرا خالی کرد. ابتدا قوطی ها با عبور از تونل بخار اب و بخار فضای خالی داخل قوطی را پر کرده که پس از در بندی، بتدریج بخار تبدیل به مایع شده و خلاء ایجاد میشود. خلاء درون قوطی باید 18 اینچ جیوه باشد.
 4. استریلیزاسیون : بعد از مرحله دربندی قوطی ها باید در دمای 121 درجه سانتی گراد استریل شوند. دما و مدت زمان استریلیزاسیون باید به گونه ای باشد که مقاومت ترین میکروارگانیسم ها را از بین ببرد.
 5. سرد کردن : بعد از استریلیزاسیون قوطی ها باید با استفاده از آب سرد و بهداشتی تا دمای نزدیک به 38 درجه سانتی گراد سرد شوند.

 

 

 

دی ان ان