X

دستگاه پاستوریزاتور

23

تعریف کلی دستگاه پاستوریزاتور ، عموماً پاستوریزه‌کردن یعنی نابودی میکروب های بیماری‌زا که به صورت احتمالی در شیر وجود دارند و این عملیات با استفاده از اجرای یک فرآیند حرارتی صورت می گیرد. جهت اجرای این عملیات می بایست شیر را تا دمای ۷۵ تا۷۲ درجه سانتیگراد جوشانید و به مدت۲۰-۱۵ ثانیه در این دما نگهداشت، به این طریق شیر به سرعت سرد می شود.

استریلیزه کردن

در واقع معنی کلی استریلیزه‌کردن یعنی نابودی همه ی میکروبهای بیماری زا و غیر بیماریزا که در شیر موجود است، این عملیات با استفاده از یک فرایند حرارتی انجام می گیرد، جهت انجام این کار باید شیر را تا حرارت (۱۴۰-۱۳۵ درجه سانتیگراد) جوشانید و باید حدود ۴-۳ ثانیه در این دما بماند. در انجام این کار همه ی میکروارگانیزم ها نابود می شوند، همچنین آنزیم هایی که در برابر حرارت مستحکم هستند غیر فعال می شوند. می توان در مدت طولانی تری به ذخیره سازی فرآورده های استریلیزه که در حرارت محیط موجود می باشند پرداخت، اما بعد از گشودن بسته‌بندی آنها، می بایست در یخچال نگهداری کرد و سریعاً مصرف نمود.

پیش نیازهای دستگاه پاستوریزاتور

 

  • توجه داشته باشید که دستگاه پاستوریزاتور فقط یک سیستم مجزا نیست و جهت انجام مرحله های پاستوریزه به منشاء حرارتی و برودتی احتیاج دارد تا فرآیند پاستور به شیوه ی صحیحی اجرا گردد.
  • جهت اجرای مراحل فوق به سیستم بویلر همانند منشاء حرارتی و به کولینگ تاور یا برج خنک کننده به عنوان منشاء برودتی نیاز است.
  • اصولاً در این زمینه بهره وری از دستگاه پاستوریزه در فروشگاه های کوچک امکانپذیر نیست و این امر به این دلیل است که به لوله کشی بزرگتری نیاز است و می بایست برای پیاده سازی خط تولید پاستوریزاتور یک مکان گسترده تری انتخاب شود

ساختار خط تولید لبنیات پاستوریزه با دستگاه پاستوریزاتور

خط تولید محصولات مختلف  با استفاده از دستگاه پاستوریزاتور و محصولات لبنی پاستوریزه به مجموعه ماشین آلات و تجهیزات فنی مربوط است که بر حسب دستور کار عملیات کنترل، حصول شیر ناپخته و عملیات استانداردسازی، پروسس و بسته بندی انواع فرآورده ها را مهیا می سازد.

مسبب اصلی در راندمان درست تجهیزات حمایتی، حصول مناسب عملیات تولید می باشد که در فراهم سازی انرژی مصرفی در جریان کار، کنترل استهلاک و کارکرد دستگاه نقش تاثیرگذاری دارد. بدین وسیله ساختار خط لبنیات پاستوریزه بطور یکنواخت، بررسی همه ی اطلاعات فنی در بحث زیرساخت های گسترش پذیر، شرط اصلی در رسیدن به هدف های بهتر طرح محسوب می شود.

در واقع نسل جدید خط تولید لبنیات پاستوریزه طوری به طراحی رسیده که با نگهداری همه ی موازین و بنیادهای امنیت بهداشتی، بازدهی و کارکرد درستی ایفا کند و چگونگی فرآورده نهایی را ضمانت نماید.

پیشرفت های مهندسی جدید درجه اتوماسیون، بررسی و التیام عملیات سیستماتیک را افزایش می دهد که در کارکرد کاهش اشتباهات اپراتوری و کاهش منبع ها به تامین سرعت جریان تولید و پارامترهای مفید دیگر در استفاده و اثربخشی خط تولید می پردازد، همچنین در زمینه بررسی پس اب صنعتی و کاهش تاثیرات ناپسند زیست محیطی؛ پیشرفت چشمگیری حاصل شده است.

شرکت صنعت استیل سبلان براساس فناوری های مدرن و بهره گیری از نرم افزارهای مهندسی توسعه یافته، در مقایسه با برنامه ریزی خط تولید لبنیات پاستوریزه با استفاده از دستگاههای پاستوریزاتور را همه جهات را بصورت فنی، اقتصادی و حرفه ای بررسی نموده و بر مبنای موقعیت و خصوصیات ممکن در امتداد طراحی، هدف های پروژه را مورد پردازش قرار می دهد.

دی ان ان