X

مخزن سه جداره استیل

30

مخزن های سه جداره "Stainless Steel" یا استیل ضد زنگ، دستگاه های ذخیره سازی هستند که برای نگهداری طیف وسیعی از مواد مورد استفاده قرار می گیرند. بسیاری از صنایع از مخازن استیل ضد زنگ برای نگه داری از موادی مانند مواد شیمیایی، گازها، مواد غذایی، آب و سایر مواد استفاده می کنند. صنایعی که به تانک های استیل بسیار متکی هستند شامل شرکت های داروسازی، صنایع غذایی و آشامیدنی، کشاورزی و شرکت های فاضلاب و غیره می شوند.

تاریخچه

مخرن های استیل ضد زنگ بیش از 100 سال قدمت دارند. البته در مقایسه با قدمت آهن، می توان گفت تازه واردی بیش نیست؛ اما نباید این تازه وارد را دست کم گرفت. مخزن سه جداره استیل از استیل ضد زنگ تشکیل شده است که برای اولین بار توسط پیر برتیر این نوع استیل کشف شد. پیر برتیر متوجه شد که با افزایش اندازه خاصی از کروم به آهن، میزان زنگ زدگی این فلز به صورت قابل توجهی کاهش می یابد.

پس از کشف اولیه، پیشرفت های دیگر در استیل ضد زنگ با سرعت نسبتاً بالایی رخ داد. در سال 1919، الوود هاینز حق ثبت اختراع از استیل ضد زنگ مارتنزیتی را به دست آورد. در سال 1929 ویلیام جی کرول از لوکزامبورگ اولین کسی بود که استیل ضد زنگ با سخت شوندگی سریع را کشف کرد و در سال 1930 استیل ضد زنگ دوبلکس برای اولین بار در آووست آوستا در سوئد تولید شد. پس از آن بود که شاهد اختراعات و سازه های مختلفی از جنس استیل ضد زنگ بودیم.  یکی از این سازه هایی که تحولی در دنیای امروز به شمار می رود، مخزن های استل ضد زنگ بوده است.

اولین مخزن استیل ضد زنگ در سال 1925 ساخته شد؛ به طوری که ساخت این سازه را می توان مدیون این تاریخچه کوتاه اما پر بار دانست. پس از آن برای محافظ بیشتر از این مخازن نگه دارنده مواد که به صورت گسترده در صنعت مواد غذایی، مواد شیمیایی، و دیگر فراورده های مهم کارخانه جات استفاده می شدند و اهمتی بسیاری داشتند مخازن سه جداره استیل تولید شدند. این مخزن ساخته شده از صفحه استیل ضد زنگ، برای نگه داشتن اسید نیتریک و به عنوان مخزن شیمیایی از آن استفاده میشد. این موضوع بسیار حائز اهمیت بود؛ زیرا این اولین مخزن فلزی بود که می توانست اسید را بدون خوردگی نگه دارد. این یک پیشرفت بزرگ از مخازن اولیه استیل به شمار می رفت. در سال 1927، یک شرکت حمل و نقل باربری آمریکایی، هیل کامیون میلواکی، اولین مخزن از جنس استیل ضدزنگ جوش داده شده برای جاده را تولید کرد. آن ها با استفاده از آن توانستند محصولات لبنی را با خیال راحت حمل کنند. پس از آن، صنایع غذایی و آشامیدنی مخازن استیل ضد زنگ را به عنوان یک کالای نگهدارنده مهم در آغوش گرفتند.

مخزن سه جداره استیل برای فرآورده های غذایی

مخزن های مخصوص فرآورده های غذایی به ظروف سیلندر فلزی بهداشتی اطلاق می شود که به طور خاص برای ذخیره سازی مواد غذایی طراحی شده اند. این مخازن به طور انحصاری از سه جداره استیل ضد زنگ ساخته می شوند که بعضا به عنوان استیل درجه مواد غذایی نیز شناخته می شوند. مانند تمام آلیاژ های فلزی، این درجه از استیل ضد زنگ، ویژگی های متداول استیل ضدزنگ، مقاومت در برابر خوردگی، مقاومت در برابر زنگ زدگی و دوام و یک سطح صاف و عاری از چاله ها و ترک ها را نشان می دهد. علاوه بر این، اگرچه این آلیاژ استیلی که 18٪ کروم و 8٪ نیکل را در خود دارد؛ در برابر رشد باکتری ها نیز مقاوم است. علاوه بر این، استیل درجه یک مواد غذایی آلوده کننده نیست و به طعم و خاصیت آنچه در آن ذخیره می شود، اضافه نمی کند و یا از بین نمی برد. همچنین به عنوان رسانای مناسب گرما، مخازن ساخته شده از این ماده در کنترل دما موثر هستند.

مخازن فرآورده های غذایی برای استفاده، آماده سازی و ذخیره سازی مواد مربوط به مواد مصرفی و فرسایشی مانند میوه و سبزیجات، شیر یا گوشت مناسب هستند. مخازن سه جداره ساخته شده از استیل مورد استفاده در صنایع غذایی معمولاً برای مخلوط کردن محصولاتی مانند شکلات و کره بادام زمینی و همگن سازی شیر و بسیاری موارد دیگر استفاده می شود. در صنعت تولید آب میوه ، این مخازن از زمان برداشت دانه و ذخیره سازی تا تخمیر ، تا زمانی که مخمر های افزوده شوند، مورد استفاده قرار میگیرند.سرانجام، در صنعت تصفیه آب این مخازن سه جداره استیل نقش مهمی در ذخیره آب خالص دارند.

مزایا و معایب مخزن های استیل

در رابطه با مزایا و معایب مخزن های سه جداره استیل ، با توجه به رقیبان خود، می توان گفت که از نظر ماندگاری و کیفیت، بالاترین امتیاز را به خود اختصاص داده اند. این مخازن به تعمیر و نگهداری کمتری نسبت به دیگر سازه ها نیاز دارند. همچنین این مخازن استیل در برابر زنگ زدگی و خوردگی بسیار مقاوم است. بدیهی است که کیفیت و ایمنی محصولات شما در این مخازن از اهمیت بالایی برخوردار است؛ به همین جهت  سه جداره بودن این مخازن را از دیگر مزیت های این سازه می توان بر شمرد. در نتیجه با توجه به این نکته می توان گفت که مخزن های سه جداره استیل بهترین گزینه برای انتخاب هستند.

علاوه بر موارد ذکر شده فوق دیگر مزایای آلیاژ استیل بکار رفته در مخزن سه جداره استیل این است که، استیل ضد زنگ یک آلیاژ فلزی سازگار با محیط زیست محسوب می شود. در تولید استیل ضد زنگ از منابع طبیعی و انرژی استفاده می شود. این ماده دارای عمری طولانی است و در طبیعت قابل بازیافت است. اقلام جدید استیل ضد زنگ تقریباً 60-70٪ از مواد بازیافت شده را تشکیل می دهند.

اما بالا بودن قیمت خرید این مخزن ها در بخش معایب این سازه جای دارد. با این حال، با برآورد معایب و مزیت های این مخزن ها می توان گفت که در مقابل گران بودن این سازه شاهد کیفیت، دوام و مقاومت بالا در برابر خوردگی هستیم. پس حتما ارزش خرید را دارد.

شرکت صنعت استیل سبلان

شرکت صنعت استیل سبلان بیش از دو دهه در عرصه تولید ماشین آلات صنایع غذایی با کیفیت و صادر کننده محصولات صنعتی و خدمات فنی است و به صورت تخصصی در زمینه تولید مخزن های نگهدارنده و ماشین آلات فعالیت دارد. اگر قصد خرید مخزن های سه جدار استیل را دارید، این شرکت گزینه خوبی خواهد بود. خرید مخزن سه جداره استیل از شرکت صنعت استیل سبلان یک روش مطمئن و به صرفه خواهد بود، چرا که شرکت صنعت استیل سبلان بهترین ها را به مشتریان خود ارائه می دهد. ضمن اینکه ضمانت اصالت و کیفیت کالای دریافتی شما توسط این شرکت برخلاف برخی از سایر رقبا به دلیل تست و آزمایشات بسیاری که روی مخازن به هنگام تولید و پیش از ارسال انجام می شود تضمین شده است.

دی ان ان