X

مخازن استیل

30

پیشینه

امروزه صنعت استیل کاربرد های زیادی از آپارتمان ها گرفته تا صنایع دارد. در این میان سهم چشمگیری در صنایع غذایی و دارویی و بهداشتی مشاهده می شود. در ژاپن استفاده از مخازن استیل جایگاه ویژه ای دارد به طوری که با توجه به وسعت جغرافیایی آن که نسبت به هند یک دهم است، مشاهده می کنیم که هم اندازه هند از ابزارآلات استیل استفاده می کنند. این نشان از آن دارد که پیشرفته ترین کشور جهان در عرصه صنعت، به مزایای این فلز پی برده و صنایع خود را بدین سمت سوق داده است. البته در ژاپن شاهد استفاده زیادی از این فلز حتی در مصارف خانگی هم به دلیل خصوصیات فوق العاده این فلز هستیم. ساده ترین موردی که می توان برای استفاده استیل نام برد سینک های ظرفشویی است.

استفاده از استیل به عنوان فلزی که زنگ نمی زند فواید بسیاری دارد که عبارتند از:

 1. بهداشتی بودن

 2. دوام عالی

 3. مقاومت در برابر زلزله
 4. وزن کم
 5. حداقل زمان نصب  جهت اجرا در صنایع بزرگ و کوچک
 6. طراحی زیبا و منحصر به فرد
 7. خاصیت بازیافتی این فلز

علاوه بر مواردی که پیش از این ذکر شد، در صنایع از مخازن با جنس استیل جهت حمل و نقل و نگهداری مواد استفاده می کنند.

انواع مخازن استیل

جهت تولید مخازن استیل برخی از اطلاعات از جمله:

 • گرید استیل

 • حجم مورد نیاز یا نوع ماده ای که قرار است در این مخزن قرار گیرد
 • اندازه و ابعاد مخزن
 • پیکربندی
 • و غیره

را باید در نظر گرفت.

در بالا گفتیم: "گرید استیل مورد استفاده در تولید مخزن می تواند تعیین کننده محیط مورد استفاده آن باشد." مثلا استیل با گرید 300 (18 درصد کرم و 8 درصد نیکل) در محیط های مختلف و در برابر مواد شیمیایی مقاوم است و استیل با گرید 304 (18 درصد کروم، 8 درصد نیکل و 0.08 درصد کربن) در برابر اسیدها مقاوم بوده و بیشتر برای استریلزاسیون و پاستوریزاسیون مورد استفاده قرار می گیرد. با توجه به زمینه ای که برای استفاده از مخزن در نظر می گیریم، شرکت های تولید کننده مخازن استیل، طراحی خاص و همچنین نصب مخازن را انجام می دهند.

انواع کاربرد مخازن استیل

مخازن استیل در صنایعی همچون:

 1. پتروشیمی

 2. کشتی سازی

 3. کاغذسازی
 4. غذایی
 5. نظامی و امنیتی
 6. اتمی
 7. دارویی و بهداشتی
 8. باغداری و کشاورزی

بسیار مورد استفاده قرار می گیرند.

در این میان برخی از شرکت های غذایی و دارویی از مخازن پلاستیکی استفاده می کنند تا به عبارتی هزینه های خود را کاهش دهند و از برخی مزایای ظاهری آن بهره مند شوند. اما باید در نظر داشته باشید این شرکت ها شاید در کوتاه مدت هزینه کمتری پرداخت کرده باشند؛ ولی با دید بلند مدت شاهد افزایش بالقوه مخارج خواهند بود.

همچنین مخازن استیل در صنایع غذایی برای موادی همچون شیر، شکلات، عسل، انواع سس ها، بستنی، ژله و غیره  و در صنایع دارویی نیز جهت نگهداری و جابه جایی داروها و مواد اولیه مورد نیاز برای تامین دارو مورد استفاده قرار می گیرد. این مخازن را می توان به طور بصری با اشعه X و یا امواج اولتراسونیک مورد بررسی قرار داد و از این حیث نیز مشکلی برای مواد اولیه به وجود نمی آورند.

علاوه بر موارد ذکر شده اگر بخواهیم به طور خاص مخازن استیل را بررسی کنیم می توانیم مزایای بی شماری برای آن بیان کنیم که در ادامه به چندین مورد اشاره می نمائیم.

مزایا و معایب استفاده از مخازن استیل

 • اولین مزیت مخازن استیل این است که هنگام پر یا خالی کردن مواد درون مخازن، دریچه ها عبور هوا را سریع تر کرده و بدین وسیله از ترکیدن مخزن جلوگیری به عمل می آورند.

 • مورد دیگر از مزایای این فلز عالی مربوط به میزان انبساط و انتقباض آن است. مخازن استیل با تغییر دما منبسط یا منقبض نمی شوند؛ یعنی میزان انبساط و انقباض آنها بسیار کم است. این مساله تاجایی است که حتی با دو یا سه جداره نمودن مخازن می توان بسیاری از عوامل را به خوبی کنترل نمود؛ به عنوان مثال در مقابل آتش سوزی و یا هرگونه انتقال حرارتی می توان با استفاده از دو یا سه جداره در ساخت این مخازن آن را مقاوم ساخت.

 • در نهایت بهترین ویژگی مخازن استیل قابلیت نگهداری بهداشتی مواد است. به این صورت که این مخازن دچار خوردگی و زنگ زدگی نمی شوند و همچنین در صنایع نفتی و شیمیایی با مواد نفتی و شیمیایی واکنش نشان نمی دهند.
 • در صنایع هسته ای نیز بهترین نوع مخزن برای نگهداری مواد، مخازن استیل هستند. همان طور که گفتیم استیل فلزی است که در برابر سوراخ شدن مقاومت بسیار بالایی دارد و همین خصوصیت سبب جلوگیری از فاجعه های زیادی خواهد شد.
 • می دانیم که در صنایع غذایی و دارویی، بهداشتی بودن جایگاه ویژه ای دارد و بسیار حائز اهمیت است و غالبا در این صنایع از مواد ضد زنگ و ضد اسیدی جهت جلوگیری از آلودگی استفاده می شود. با استفاده از این فلز می توان در هزینه های خرید این مواد نیز صرفه جویی نمود و به عبارتی آن را به صفر رساند. آنچه در صنایع غذایی و دارویی حائز اهمیت می باشد، این است که این مخازن با قیفی که در قسمت بالایی تعبیه شده است به راحتی پر شده و دریچه ای که در پائین مخزن تعبیه شده نیز خالی کردن آن را بسیار راحت می کند.

عوامل موثر استفاده از مخازن استیل در حمل و نقل

پس از این که فرآیند تولید اتمام یافت، مواد تولید شده، جهت ارسال به بازار آماده می شوند. آنچه در این میان اهمیت بسزایی دارد توزیع آن ها است. توزیع با مخازن استیل یکی از بهترین شیوه ها است که با توجه به مزیت های برشمرده شده برای این فلز، از بهترین گزینه ها جهت حمل استفاده از مخازن استیل است. هنگام حمل مواد یکی از مهم ترین مسائل وزن کالای در حال حمل است که از اهمیت ویژه ای برخوردار است. چرا که بار سبک تر باعث صرفه جویی در سوخت می شود و بنابراین هر چه مخزن سبک تر، بارگیری مواد تولید شده بیشتر و راحت تر خواهد بود. در نتیجه با توجه به وزن کم مخازن استیل، می توان آن ها را بهترین گزینه در نظر گرفت.

عامل دیگری که در استفاده از مخازن استیل هنگام حمل و نقل مواد موثر است، خطرات احتمالی هستند که عوامل زیر زمینی و یا عواملی در سطح زمین می باشند. در مزایای این فلز عنوان کردیم که در برابر زلزله و سوراخ شدن مقاوم است به همین جهت در بخش حمل و نقل می توان از آن مزیت ها بهره برد.

مخازن تولید شده توسط شرکت صنعت استیل سبلان

شرکت صنعت استیل سبلان با استفاده چند دهه تجربه و بکار گیری پرسنل متخصص و مجرب و آموزش دیده در بخش تولید انواع تجهیزات مورد نیاز صنایع دارویی، غذایی، پتروشیمی و غیره به خصوص در بخش تولید مخازن استیل نگهدارنده به صورت مخازن تک جداره استیل، مخازن دو جداره استیل، مخازن سه جداره استیل و دیگر مخازن مورد نیاز از جمله اسپیتک، استنلس، راکتور، ایزوتانک و غیره بسیار نام آور بوده و واحد تولید خود را با در نظر گرفتن حفظ کیفیت و نیز با توجه به نیاز مشتریان و کارفرمایان گسترش داده است. شرکت صنعت استیل سبلان با بیش از هزار پروژه انجام شده در بخش ماشین آلات و تجهیزات صنعت غذایی، دارویی و شیمیایی به عنوان یکی از برترین شرکت های تولید و صادر کننده مخازن استیل و دیگر تجهیزات صنایع بوده و همواره توانسته کیفیت محصولات تولید شده شرکت خود را با استاندارد های جهانی معتبر منطبق سازد و از این رو به مشتریان خود خریدی با آرامیش خاطر و ضمانت کیفیت و اصالت را ارائه دهد.

دی ان ان